Facebook Twitter Google Plus
Anasayfa / FINDIK / FINDIK TİCARETİ
FINDIK TİCARETİ
Paylaş :         Yazdır
Dünya üretiminin olduğu gibi ihracat yoluyla ticaretinin de büyük bölümünü Türkiye elinde bulundurmaktadır.
Türkiye dışında, İtalya, İspanya, ABD, Yunanistan ve Gürcistan’da az da olsa başka ülkelere ihracat yapmaktadırlar.

Fındığın ticaret malı olarak değerlendirilmesine 1403 yılında Cenevizliler tarafından İstanbul’a getirilmesiyle başlandığı bildirilir. 1737 yılında Fransa ile yapılan satış anlaşmasına da konan fındık, daha sonraki yıllarda Rusya, Romanya, Belçika, İngiltere, İsviçre, Sırbistan, Yunanistan, Almanya ve Amerika’ya satılmıştır.

1950’lerde 20, 1970’lerde 35 ülkeye satılan fındık, 1980’lerde 60, bugün ise 90’ı aşkın ülkeye ihraç edilir hale gelmiştir. 1852-1946 yılları arasında Trabzon, Giresun ve Ordu’da fındık ticareti ile uğraşan kişi ve kuruluşlardan bazıları:

Trabzon:
Türk Tüccarlar:Hacı Ali Hafızzade Hasan Rıza, Dikhanzade Zihni, Kürtzade Hacı Hasan, Kırzade Hacı İsmail, Bekarzade Şevki, Akilzade Farhi
Rum Tüccarlar: Vasiloğlu, Kokalido Yanko, Yazıcıoğulları,
Ermeni Tüccarlar: Aznavoryan Kardeşler ve Çuhacıyan
İsviçre Firması: Hostraşer ve Şürakası

Giresun:
Türk Tüccarlar: Feridunzade Hacı Hasan, Sarı Mahmutzade Eşref, Sarı Alemdarzade İsmail, Tacalizade Mustafa, Hacıalizade Kaşif
Rum Tüccarlar: Dört Kardeş Pisaniler, Kaptan Yorgi, Mavridioğulları
İngiliz Firması: Vital Kumpanyası
Alman Firması: P.P Danelsen

Ordu:
Türk Tüccarlar: Furtunzade Mehmet ve Hasan Çebi
Rum Tüccarlar: Kokalidi Pranafil, Tombuloğlu Biraderler
Ermeni Tüccarlar: Anmahyan, Bulucyan

1980 öncesinde tamamına yakın kısmı kabuklu ve iç olarak işlenmemiş şekilde ihraç edilen Türk fındığı, 1980’in başlanırda yüzde 5 civarındaki kısmı işleyerek satmaya başlanmıştır.
Kavrulmuş, dilinmiş, kıyılmış, püre, ezme, yağ şekliyle fındığın yüzde 35’lik kısmı bugün işlenmiş olarak ihraç edilmektedir.

TÜRKİYE FINDIK SANAYİİ

Fındık çeşitli yollarla sert kabuğundan ayrılmakta ve iç fındık olarak sanayide işlenmeye hazır hale gelmektedir. Dünyada fındık, %80 oranında çikolata geri kalan kısmı ise pasta ve şekerleme yapımı ile çerez  olarak  tüketilmektedir. Bununla birlikte yağ, yem, kontralit, petrokimya sanayileri fındığın diğer kullanım alanlarıdır.

Türkiye de fındık çerezlik olarak tüketildiği gibi, sanayide işlenerek de kullanılmaktadır. Bütün yada parça olarak  çikolatalı ürünler sanayiinde, dondurma yapımında, pastacılıkta, şeker ve kakaolu ürünler içerisinde çeşitli şekillerde kullanılmaktadır. İşlenmiş fındık ürünleri 3 grupta incelenir:
Kavrulmuş, beyazlatılmış,kıyılmış, dilimlenmiş, toz ve ezme haline getirilmiş fındık ürünleri
Fındık füreleri, krokantlar ve nugatları
Fındık filipsleri ve drajeleri

Türkiye’de, 1960’lı yıllardan itibaren gelişmeye başlayan fındık sanayinde, 2004’de gelinen nokta itibariyle, yıllık kapasiteleri 1 milyon 900 bin ton civarında olan 170’i aşkın fındık kırma farikası bulunmaktadır.
21 fındık işleme tesisinin yıllık kapasitesi ise 300 bin ton dolayındadır.
Ülkemizde ihraç edilen işlenmiş fındık ürünlerinin  oranı 1970’li yıllarda %10 iken  son yıllarda bu oran yüzde 30’u aşmıştır.

İşlenmiş fındık ürünleri ihracatını gerçekleştiren firmaların ölçeksel dağılımında, küçük firmalar önde yer almaktadır. Tesislerin %5,7’si büyük ölçekli şirket yapısındadır
 Bunların yıllık ihracat miktarı 10 bin tonun üzerindedir. İşletmelerin %14,3’ü, 4-10 bin ton ürün ihraç eden orta ölçekli işletmelerden, %80,0’i de küçük firmalardan oluşmaktadır.


TTB T.C. Trabzon Valiliği İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Fındık Araştırma İstasyonu Fındık Tanıtım Grubu Karadeniz İhracatçı Birlikleri İstanbul İhracatçılar Birliği   
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Trabzon Ticaret ve Sanayii Odası Ulusal Fındık Konseyi Ülker


          Trabzon Ticaret Borsası
Pazarkapı Mah. Sahil Cad. No:103
TRABZON
0.462.326.45.05                   
Trabzon Ticaret Borsası

TOBB


 
           
Anasayfaİletişim | Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org | www.kalitelifindik.org © 2019 .Kaliteli Fındık Projesi 2012 Web Sitesi