Facebook Twitter Google Plus
Anasayfa / FINDIK / FINDIK VE SAĞLIK
FINDIK VE SAĞLIK
Paylaş :         YazdırBİLEŞİMİ


Fındığın Genel Kimyasal Bileşimi (g/100g)

NEM : 4.6
YAĞ : 62.7
KARBONHİDRAT : 11.6
PROTEİN : 16.2
SELULOZ : 2.7
KÜL : 2.2

Fındığın İçindeki Vitaminler (mg/100)

B1 VİTAMİNİ : 0.33
B6 VİTAMİN : 0.24
B2 VİTAMİN : 31.4
E VİTAMİN : 20.0
NİSAİN : 1.75

Fındığın İçindeki Mineraller (mg/100)

DEMİR : 1-5.8
POTASYUM : 465-750
BAKIR : 1-1.3
KALSİYUM : 141-250
SODYUM : 2.1
MANGANEZ : 5.1
ÇİNKO : 2-2.45
MAGNEZYUM : 14-16.2


İNSAN SAĞLIĞINA YARARLARI

Enerji değeri 639 kcal/100g olan fındığın protein olarak bulunmuştur.Bu değer bitkisel kaynaklı proteinler için önemli sayılmaktadır.İncelenen fındık çeşitlerinde ortalama yağ oranı % 62.7 olarak saptanmıştır.Bu yağın, yağ asitleri bileşimin %8 asit oluşturmaktadır.

Son yıllarda yapılan çalışmalarda fındıkta çok yüksek düzeylerde bulunan tek çift bağlı doyman oleik asidin kanda kolestrolün yükselmesini önlediği ve böylece kalp- damar hastalıklarına karşı direnç gösterdiği belirtilmektedir.

Fındığın ve fındık yağının bu açıdan önemi ABD Kaliforniya eyaletinde yapılan süreli bir araştırma ile de belirlenmiştir. Bu çalışmaya göre günde en az bir kere fındık yiyen ve kullanan bir insanın, hiç fındık yağı kullanmayan insana göre enfarktüsten ölme riski yarı yarıya azalmaktadır.

Fındık ve fındık yağı vücutta karbonhidrat protein ve yağ metabolizmasında düzenleyici olarak bazı B grubu vitaminler için önemli bir kaynaktır. B1 ve B2 vitaminleri için iyi, B6 vitamini için kaynak olduğu saptanmıştır.

Tübitak tarafından ülke çapında 960 okul çocuğuyla yapılan bir tara çalışmasında Türk çocuklarının %90’nı B2, %84’ü B6  vitamin yönünden yetersiz beslendiği gözlenmiştir.Kan yapımı ve ruhsal sağlık açısından gerekli olan B2 ve B6 vitaminleri fındık ve fındık çeşitlerinde önemli düzeydeler de bulunduğundan bu besinin her gün düzenli olarak tüketilmesi ülkemiz çocuklarının beslenme sorununa pratik bir çözüm olarak düşünülmektedir.

Fındık ve fındık yağı E vitaminin bilinen en iyi kaynağıdır. Bu vitaminin kalp ve diğer kasların sağlığı üreme sistemlerinin normal çalışması için gereklidir. Alyuvarların parçalanmasını önleyerek yine ülkemizde yaygın olan kansızlığa karşı koru-yucu etki oluşmasını önleyerek veya oluştuktan sonra onları etkisiz hale getirerek kanser hastalığına karşı korumasıdır.

Fındıkta ve fındık yağında E vitamini yüksek, çok çift bağlı doymamış yağ asidinin az olması ve kalp dokularındaki hücrelerin korunmasını sağlamaktadır.
Fındık ve fındık yağının  kemiklerin ve dişlerin yapımı için gerekli olan kalsiyum kan yapımında demir, büyüme ve cinsiyet hormonlarının gelişmesinde rol oynayan çinko için en iyi kay-naklardır. Ayrıca sinirlerin uyarımı ve kas dokusunun çalışma-sı için gerekli olan potasyumda zengindir.FINDIK YAĞI

Fındık yağı, yüzde 83 oranında tekli doymamış yağ asidi (oleik asit) içerir. Oleik asit, yüksek tansiyon riskini azaltır, kötü kolestrolü düşürür. Kalsiyum içeriğinden dolayı özellikle çocukların kemik ve diş oluşumunu, yaralanmalardan sonra kanın pıhtılaşmasını sağlar.
E vitamini açısından zengin olan fındık yağı, üreme sisteminin normal çalışmasını sağlak ve alyuvarların parçalanmasını önleyerek kansızlığa karşı koruyucu etki yapar. Damar sertliği, daralması ve bundan kaynaklanan muhtemel kalp hastalıklarını önler. Aktiviteyi arttırır, psikososyal bir problem olan kısırlığa karşı etkilidir. Kanser gelişimi ve riskinde engelleyici etkisi vardır.

Fındık Ham Yağının Kullanım Alanları
  • Rafine edilip yemeklik yağ olarak,
  • Temizleyici, nemlendirici ve dağıtıcı olarak,
  • Gres yağı üretiminde,
  • Koruyucu boya endüstrinde kurutucu olarak,
  • Kimyasal tepkimelerde katalizör olarak,
  • İlaç ve kozmetik endüstrisinde yardımcı hammadde olarak,
  • El ve lastik eldivenlerin dezenfeksiyonunda, tıbbı aparat-ların sterilizasyonunda, yaraların pansumanında, kadın-doğum hastalıkları, deri-ağız hastalıklarında antiseptik olarak,
  • Sanayide yüzey aktif maddesi, korozyon inhibitörü,yağlama, metal kesme yağları, metal temizleme ve asfalt plaka üretiminde.


FINDIK MAMÜLLERİ

Fındık ticarette kabuklu, naturel iç, kavrulmuş iç, beyazla-tılmış, kıyılmış, dilinmiş, un, ezme ve füre olarak yer alırken, bunlardan çeşitli şekillerde işlenip, diğer katkı maddeleri ile birleştirilerek 50’ye yakın mamül üretilebilmektir.KULLANIM ALANLARI

       % 80 çikolata sanayiinde (kıyılmış, dilinmiş, öğütülmüş olarak) bisküvi, şekerleme, tatlı, pasta, dondurma yapımında kullanılır. İç piyasa ve ihracatta değerlendirilmeyen fındıklar, yağlık olarak kullanılmaktadır. Çerez olarak da tüketilir.
Fındık kabuğu yüksek kalorili yakacak olarak kullanılmak-tadır. Fındığın odunundan sepet, baston, sandalye, çit ve el aletleri yapımında faydalanılmaktadır.
Fındık yağının elde edilmesi sonrasında artan fındık küspesi yem sanayinde katkı maddesi olarak değerlendirilmektedir.

TTB T.C. Trabzon Valiliği İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Fındık Araştırma İstasyonu Fındık Tanıtım Grubu Karadeniz İhracatçı Birlikleri İstanbul İhracatçılar Birliği   
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Trabzon Ticaret ve Sanayii Odası Ulusal Fındık Konseyi Ülker


          Trabzon Ticaret Borsası
Pazarkapı Mah. Sahil Cad. No:103
TRABZON
0.462.326.45.05                   
Trabzon Ticaret Borsası

TOBB


 
           
Anasayfaİletişim | Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org | www.kalitelifindik.org © 2019 .Kaliteli Fındık Projesi 2012 Web Sitesi