Facebook Twitter Google Plus
Anasayfa / HABERLER / Trabzon’da Örnek Bahçeler budanıyor
Trabzon’da Örnek Bahçeler budanıyor
Paylaş :         Yazdır
Trabzon Ticaret Borsası tarafından 2013 yılında uygulanmaya başlanan Fındıkta Verim ve Kaliteyi Artırma Projesi kapsamında oluşturulan örnek bahçelerde fidanların budanma işlemlerine başlandı.

Proje kapsamında 2013 ve 2014 yıllarında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Trabzon İl Müdürlüğü ile birlikte Trabzon ve ilçelerinde yaşlanmış fındık ağaçlarının sökülüp yeniden ve farklı dikim sistemleri ile yeniden kurulan 63 bahçedeki fidanlar ziraat mühendisleri nezaretinde budanıyor.

Projede Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Trabzon İl Müdürlüğü adına görev yapan Ziraat Mühendisi Erdal Yığcı, geçtiğimiz yıllarda açtıkları budama kurslarına katılan elemanlardan yararlanarak bahçelerde budama işlemlerini gerçekleştirmeye başladıklarını belirterek, tek dal, ikili ve ocak sistemi ile dikilen bahçelerin bu özellikleri dikkate alınarak budanması gerektiğini söyledi.

Ocak sistemi ile dikilen Trabzon’un Ortahisar ilçesine bağlı Yeşilhisar mahallesinde Ali Yazıcı’ya ait bahçede Mustafa Yazıcıoğlu’na nezaret ederek budama işlemini gerçekleştiren Erdal Yığcı, budama işleminin gelişmiş bahçelerde de Aralık ayı sonuna kadar yapılabileceğini vurguladı.

Tekniğine uygun olarak yapılması halinde budama işlemi üründe kalitenin yanı sıra yüzde 30’a yakın verim artışı da sağlıyor.


Fotoğraflar :
Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org
TTB T.C. Trabzon Valiliği İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Fındık Araştırma İstasyonu Fındık Tanıtım Grubu Karadeniz İhracatçı Birlikleri İstanbul İhracatçılar Birliği   
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Trabzon Ticaret ve Sanayii Odası Ulusal Fındık Konseyi Ülker


          Trabzon Ticaret Borsası
Pazarkapı Mah. Sahil Cad. No:103
TRABZON
0.462.326.45.05                   
Trabzon Ticaret Borsası

TOBB


 
           
Anasayfaİletişim | Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi | kalitelifindik.org | www.kalitelifindik.org © 2019 .Kaliteli Fındık Projesi 2012 Web Sitesi